Je nôž nástrojom alebo zbraňou?

Bolo pre mňa veľmi dôležité ustáliť si odpoveď na túto otázku. Osobne vnímam nôž výhradne ako nástroj a pre tento spôsob užívania sa snažím svoje výrobky tvarovať, čo ale neznamená, že by sa nedali zneužiť pre zločin násilia.

Verím, že každú vec danú do daru človeku, od hmotných statkov po myšlienkové prúdy, je možno zneužiť pre nedobré účely a tak sa nebránim výrobe nožov, ale snažím sa byť ostražitý, prijímať objednávky a vyhľadávať zákazníkov, ktorým môžem zveriť svoju dôveru a dúfať, že jediná možná cesta, kedy môj nôž niekoho ohrozí, bude v prípade nevyhnutnej obrany.
Nôž je odpradávna nástrojom pre každodenné potreby človeka, od prastarého, štiepaného pazúrika v kosti až po modernými technológiami spracovaný, damascénsky nôž a je len na človeku samotnom, či preberie plnú zodpovednosť za svoje činy a bude konať v poznaní zákona, že to, čo zaseje, aj mnohonásobne zožne, alebo bezmyšlienkovito ublíži a postriesni tak krvácajúcou ranou nielen cudzie telo, ale najmä zohaví vlastnú dušu.


Výroba
Nože kujem z recyklovaných materiálov do konečného tvaru na vlastnoručne vyrobenom, drevenom uhlí. Takmer ku každému kúsku železa, čo mi poslúži pri práci, sa pojí nejaký príbeh, ktorého sa cítim byť súčasťou. Čepele nožov naďalej vybrusujem zväčša už na pásovej brúske a kalím buď vo vode alebo vo vyjazdenom, motorovom oleji, podľa potreby. Na rukoväte veľmi rád používam domáce dreviny nášho kraja, polienka zo stromčekov, ktoré som kedysi videl rásť alebo priateľmi darované drevo, nájdený paroh či od mravcov ohlodanú kosť.
Čo sa týka tvarov, nechávam sa unášať vlastnou fantáziou a čerpám zo svojej praktickej skúsenosti. Tiež sa snažím, aby moja práca mala črty ľudovosti, ktorá vyplýva zo vzťahu ku životu samotnému. Stále tak hľadám nejaký vhodný prejav môjho prežívania všedných dní.

Starostlivosť o nože - mnou vyhotovené nože vyžadujú istú údržbu, kedže nie sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Je dôležité po použití nôž očistiť, dosucha otrieť a zbytočne ho neponechávať dlhší čas vo vlhkom prostredí. Ak chcete mať istotu, je dobré nôž pred vrátením do puzdra potrieť rastlinným olejom. Po používaní čepeľ noža získa patinu, mapu života. Nadobudne rôznych odtieňov a niekedy až dúhových farieb. Netreba sa ničoho báť, je to bežná reakcia materiálu na prostredie.

Ak sa chcete o výrobku dozvedieť viacej, tak kliknite na fotografiu!

Drauglamba Valasir


Ornthalion Galenáro


Galheledh Draugcarca


Laurminas Eregdol


Atador Oiolairë


Tingond Faroth


Lothorn Fuin


Tautir Dagornár


Tauryávë Eregwing


Eldabar Lothiath


Rochmenel Nimtil


Kirnen Urgal


Linaiwë Naurmen


Glorglin Culpaur


Talathlindë Duruial


2016


Gulorn Annador


Rauko Draugtil


Angalóm Gwathril


Angrenáro Eregorn


Iauranga Aiwefin


Ostrozub Dureithel


Tinwë Anlókë


Rignaur Yávië


Laurewing Nellëtorni


Béoides Randir


Arawhíni Dagnir


Asfin Falma


Gwathrist Bragol


Nártil Eledlhûg


Drauganca Angcam


Lómeloth Starý havran


Fëasil Dúlin


Oclach Aelin


2015


Atanna Nimgond


Nárduin Gilmír


Neldor Belegkir


Angalindë Ringtil


Ranyávë Carndraug


Rómen Culcarch


Lókë Dûrpaur


Númen Lhach


Elenglin Ilúvë


Árë Sicil


Andvari Maegris


Mýsing Rúnya


Laurerin Sceaf


Béo Wyrm


Nim Angamír


Éadwacer Kodama


Culereg Carca


2014


Celebrin Sereg


Aiwë Moth


Éar Maeg


Uru Mithmír


Anga Villsvin


Thoron Laurë


Draug Nuoli


Senoseč Duin


Zigil Ahti


Armeniac Čarorez


Mielikki Ratatosk